Fwd: ZUS oceniając że w trakcie realizacji umowy między trenerem a firmą szkoleniową bardziej chodziło o staranne działanie a niż o określony rezultat może uważać, że ma podstawę aby zakwestionować umowę cywilnoprawną.
Termin
25 05 2015 - 26 05 2015 - Warszawa | |
Szkolenie może też być zorganizowane: - w dowolnym innym terminie - w miejscu najbliżej Państwa siedziby W celu uzgodnienia szczegółów proszę o kontakt: Grzegorz Michalski tel: 503452860 tel. 791214963 |
|
Prowadzący
dr hab. Grzegorz Michalski – specjalista z zakresu finansów przedsiębiorstw, adiunkt w Instytucie Ekonomii, na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ekspert I stopnia do oceny merytorycznej projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Autor wielu naukowych i praktycznych publikacji, w tym książek: Leksykon zarządzania finansami, Strategiczne zarządzanie płynnością finansową, Krótkoterminowe zarządzanie kapitałem (razem z W. Pluta), Tajniki finansowego sukcesu (razem z K. Prędkiewicz), Płynność finansowa w małych i średnich przedsiębiorstwach, Strategie finansowe przedsiębiorstw, Wprowadzenie do zarządzania finansami przedsiębiorstwa, Ocena kontrahenta na podstawie sprawozdań finansowych, i innych. Jako trener przede wszystkim ukierunkowuje uczestników na sposób rozumienia głównych idei związanych z tematem szkolenia, łącząc je z prostotą i jasnością przekazu i jak najwyższym poziomem merytorycznym. Także autor otwartych i zamkniętych seminariów, warsztatów i szkoleń z zakresu zarządzania finansami, zarządzania płynnością finansową, controllingu finansowego, analizy finansowej kontrahenta, finansowego studium wykonalności, oceny i analizy ryzyka i opłacalności projektów inwestycyjnych.
Cel szkolenia
Szkolenie odpowiada na pytania jak i na jakich zasadach dobierać inwestycje do realizacji w warunkach ryzyka i niepewności? Jak powinna przebiegać ocena finansowej racjonalności i ryzyka projektów inwestycyjnych opartych na innowacyjnych pomysłach oraz ocena finansowej wykonalności inwestycji. Jest to szkolenie, dzięki któremu uczestnik będzie umiał dokonywać decyzji w kwestii rozpoczynania inwestycyjnych lub dywestycyjnych zmian w przedsiębiorstwie w sposób poprawiający wydajność i efektywność biznesu i przez to kreujący wartość przedsiębiorstwa (bogactwo właściciela).
Szkolenie w praktyczny i skuteczny sposób rozwija umiejętności analitycznego myślenia, łącząc je z holistycznym spojrzeniem na przedsiębiorstwo z perspektywy jego wartości oraz z uwzględnieniem etapu rozwoju branży i wpływu czynników spoza przedsiębiorstwa. Jest to okazja do intensywnych, osadzonych w praktyce i mocno warsztatowych zajęć. Podczas szkolenia stosowane są metody pracy takie jak studium przypadku (case study), dyskusje, wykład ukierunkowane na finansową stronę przygotowania treści studium wykonalności inwestycji.
Adresaci szkolenia
Szkolenie jest zalecane przede wszystkim osobom, które są zainteresowane zrozumieniem mechanizmów związanych z nowoczesnym podejmowaniem decyzji w zakresie rozpoczynania lub zaniechania inwestycji lub dywestycji w przedsiębiorstwie, ukierunkowanym na zwiększenie efektywności, wydajności a przez to wartości przedsiębiorstwa. Jest to wiedza wartościowa dla pracowników z wszystkich działów przedsiębiorstw, nie tylko działów bezpośrednio zarządzających finansami. Szczególne zaproszenie kierujemy również do właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, którzy zainteresowani są poznaniem podstaw wpływu decyzji biznesowych na tworzenie wartości przedsiębiorstwa.
Program
1. Decyzje inwestycyjne w odniesieniu do finansowego celu zarządzania przedsiębiorstwem:
a) cel podejmowania inwestycji rzeczowych,
b) rodzaje rzeczowych projektów inwestycyjnych: rozwojowe, modernizacyjne, dywestycyjne i odtworzeniowe, analiza Biznes Planów / Studium Wykonalności inwestycji/pomysłów pod kątem realizacji głównego celu działania przedsiębiorstwa,
c) elementy matematyki finansowej – zmiana wartości pieniądza w czasie, wartość przyszła, kapitalizacja przepływów pieniężnych, wartość obecna, dyskontowanie przepływów pieniężnych, wartość obecna renty,
d) rozpoznawanie elementów związanych z nowymi działaniami inwestycyjnymi i próba określenia ich wpływu na wielkość gotówkowych przychodów ze sprzedaży (CR), na EBIT, NOPAT, na wielkość wolnych przepływów pieniężnych (FCF), na poziom ryzyka biznesowego, na poziom stopy kosztu kapitału finansującego przedsiębiorstwo oraz na wartość przedsiębiorstwa.
2. Metody oceny opłacalności projektów inwestycyjnych. Ocena inwestycji rzeczowych na podstawie:
a) okresu zwrotu, zdyskontowanego okresu zwrotu, zaktualizowanej wartości netto projektu – NPV, wewnętrznej stopy zwrotu projektu – IRR, porównanie dyskontowych modeli oceny projektów inwestycyjnych w ocenie projektów rozwojowych.
3. Szacowanie wolnych przepływów pieniężnych na użytek wyceny inwestycji/przedsiębiorstwa. Szacowanie przepływów pieniężnych generowanych przez projekty inwestycje. Kalkulacja wolnych przepływów pieniężnych:
a) różnice w szacowaniu: NCF – przepływów pieniężnych netto, szacowaniu OCF – operacyjnych przepływów pieniężnych netto, szacowaniu FCF – wolnych przepływów pieniężnych,
b) zasady szacowania wolnych przepływów pieniężnych generowanych przez inwestycje rzeczowe: zasada dotycząca zysku w sensie księgowym, zasada dotycząca separowalności konsekwencji decyzji operacyjnych od finansowych, zasada dotycząca kosztów utopionych i korzyści utopionych (różnice w sposobie oceny projektów odtworzeniowych i racjonalizatorskich – analizy przypadków), zasada dotycząca kosztów alternatywnych i korzyści alternatywnych, zasada dotycząca efektów zewnętrznymi, zasada dotycząca traktowania zmian w poziomie kapitału operacyjnego,
c) szacowanie wolnych przepływów w trzech naturalnych fazach projektu: uruchamiania, eksploatacji i likwidacji. Szacowanie wolnych przepływów pieniężnych w zależności od konieczności wyboru: Wytworzyć czy kupić? Zatrudnić czy zwolnić i zastąpić część pracowników nowocześniejszym parkiem maszynowym? Wybór spośród kilku urządzeń o podobnym zastosowaniu ale różnych charakterystykach, itp.
4. Szacowanie stóp kosztu kapitału:
a) koszt kapitału własnego, koszt kapitału obcego, zasady szacowania, średni wazony koszt kapitału – CC, ryzyko projektu a koszt kapitału, marginalny koszt kapitału – MCC, relacja struktury kapitału i kosztu kapitału, struktura kapitału i praktyczne wnioski z niej płynące.
5. Optymalny budżet inwestycyjny przedsiębiorstwa:
a) krzywa możliwości inwestycyjnych – IOS, krzywa marginalnego kosztu kapitału – MCC.
6. Zarządzanie ryzykiem i niepewnością przy ocenie projektów inwestycyjnych:
a) analiza ryzyka inwestycji/pomysłów, metody pośrednie uwzględniania ryzyka:
- analiza punktu progowego,
- analiza wrażliwości inwestycji rzeczowej,
- analiza scenariuszy,
- analiza drzew decyzyjnych,
- metody bezpośrednie uwzględniania ryzyka (współczynnik zmienności, równoważnik pewności a stopa dyskontowa uwzględniająca ryzyko itp.).
b) analiza przykładów ilustrujących proces szacowania wpływu ryzyka na efektywność projektu inwestycyjnego.
7. Co należy wybrać: zakup na własność czy leasing operacyjny długoterminowy?
8. Co należy wybrać: leasing finansowy czy leasing operacyjny?
W trakcie tego szkolenia wszystkie przykłady i analizowane przypadki opierają się na danych bliskich rzeczywistości. Uczestnicy będą wdrażać i pogłębiać umiejętności:
• oceny wpływu czasu na wartości pieniądza,
• oceny finansowej racjonalności i ryzyka projektów inwestycyjnych opartych na innowacyjnych pomysłach a ocena finansowej wykonalności inwestycji,
• oceny ryzyka i niepewności na wartość pieniądza z przyszłości,
• stosowania metod oceny opłacalności projektów inwestycyjnych,
• porównania projektów z użyciem dyskontowych modeli oceny projektów inwestycyjnych w ocenie projektów rozwojowych,
• stosowania koncepcji zmodyfikowanej wewnętrznej stopy zwrotu,
• kalkulacji wolnych przepływów pieniężnych na użytek wyceny inwestycji/przedsiębiorstwa,
• wyceny wartości niematerialnych i prawnych,
• kalkulacji wolnych przepływów pieniężnych i dobór stóp dyskontowych w modelu NPV,
• kalkulacji wartości rezydualnej w projektach rozwojowych,
• różnicowania w sposobie oceny projektów odtworzeniowych i racjonalizatorskich – analizy przypadków,
• analizowania ryzyka inwestycji/pomysłów,
• analizowania Biznes Planów – Studium Wykonalności inwestycji/pomysłów,
• oceny wpływu kosztu kapitału na kluczowe decyzje,
• szacowania wolnych przepływów pieniężnych,
• brania pod uwagę w decyzjach zasady separowalności (oddzielności) decyzji finansowych od operacyjnych,
• doboru najodpowiedniejszego kryterium decyzyjnego do oceny konkretnego projektu,
• szacowania kosztu kapitału w zależności od ryzyka branży, ryzyka finansowego i ryzyka indywidualnego.
Informacje organizacyjne
Godziny zajęć: 10:00 – 15:45
Koszt uczestnictwa - INFORMACJE:
Norbert Saks, Anita Musiał
tel. (022) 208 28 28/26, fax (022) 211 20 90
norbert.saks@akademiamddp.pl; anita.musial@akademiamddp.pl
Kontakt z trenerem:
Grzegorz.Michalski@gmail.com
tel. 503452860 lub: tel. 791214963
Termin
25 05 2015 - 26 05 2015 - Warszawa |
Szkolenie: Analiza ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstwa na podstawie sprawozdań finansowych
dr hab. Grzegorz Michalski, tel. 503452860 | tel. 791214963
Grzegorz.Michalski@gmail.com | Grzegorz.Michalski@onet.pl |
Program szkolenia:
Blok I: Analiza sprawozdań finansowych
Dzień 1: Część teoretyczna:
SPRAWOZDANIE FINANSOWE JAKO PODSTAWOWE ŹRÓDŁO INFORMACJI O KONDYCJI FINANSOWEJ PRZEDSIĘBIORSTWA.
Co wchodzi w skład sprawozdania finansowego?
Które elementy sprawozdania finansowego są dostępne częściej, a które rzadziej?
ELEMENTY SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.
Dlaczego wszystko zaczyna się od cyklu operacyjnego?
Jak powstaje bilans?
Jak powstaje rachunek zysków i strat (zwany również rachunkiem wyników)?
Jak powstaje sprawozdanie z przepływów pieniężnych?
CHARAKTERYSTYKA NAJWAŻNIEJSZYCH POZYCJI BILANSOWYCH Z PUNKTU WIDZENIA ANALIZOWANEGO SPRAWOZDANIA ORAZ ZASADY ICH WYCENY.
Składniki aktywów.
Znaczenie aktywów trwałych.
Kiedy przedsiębiorstwu opłaca się mieć własne aktywa trwałe? Dlaczego i jakie aktywa trwałe warto użytkować w oparciu o dzierżawę / leasing operacyjny / wynajem?
Znaczenie zapasów. Trzy podstawowe grupy zapasów i ich znaczenie. Podstawowe modele zarządzania zapasami. W jaki sposób zapasy jako kategoria zafałszowują obraz na temat płynności finansowej?
Znaczenie i sens utrzymywania należności. Dlaczego należności mogą być niebezpieczne? Podstawowe modele zarządzania należnościami.
Po co przedsiębiorstwu środki pieniężne / gotówka? Transakcyjne, ostrożnościowe i spekulacyjne powody utrzymywania gotówki i ich związek z oceną przedsiębiorstwa.
Składniki pasywów.
Finansowe i niefinansowe składniki pasywów.
Kapitał własny i jego znaczenie.
Kapitał obcy i jego znaczenie. Wpływ wielkości zadłużenia na ryzyko przedsiębiorstwa. Dlaczego kapitał własny jest droższy od obcego? Pozorne sprzeczności w trakcie ustalania właściwych relacji między kapitałem obcym a własnym.
Pasywa niefinansowe. Znaczenie zobowiązań bieżących i innych pasywów niefinansowych niewchodzących w skład kapitału.
OMÓWIENIE ZASAD PREZENTACJI RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT – STRUKTURA ORAZ NAJWAŻNIEJSZE KATEGORIE KOSZTÓW PREZENTOWANE W POSZCZEGÓLNYCH SEGMENTACH RACHUNKU.
Rodzaje kosztów i klasyfikacja kosztów i ich związek ze zdrowiem finansowym przedsiębiorstwa.
Koszty, które nie są wydatkami. Wydatki, które nie są kosztami.
Koszty stałe i koszty zmienne. Dlaczego i kiedy koszty zmienne się nie zmieniają? Dlaczego i kiedy koszty stałe się zmieniają?
RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH – OMÓWIENIE ZAWARTOŚCI ORAZ ZASAD KLASYFIKACJI PRZEPŁYWÓW.
Przepływy pieniężne netto (NCF), przepływy pieniężne operacyjne (OCF) i wolne przepływy pieniężne (FCF).
Przepływy pieniężne odzwierciedlają zdrowie finansowe, zdrowie operacyjne i zdrowie inwestycyjne przedsiębiorstwa. Podział aktywności przedsiębiorstwa na operacyjną, finansową i inwestycyjną. Zasada separowalności przepływów operacyjnych i finansowych.
WZAJEMNE POWIĄZANIA I ZALEŻNOŚCI POMIĘDZY POSZCZEGÓLNYMI ELEMENTAMI SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.
Salda strukturalne bilansu. Mapy 5 typów potencjalnych kryzysów.
Jak zmiany w aktywach wpływają na przepływy i na wyniki przedsiębiorstwa?
Jak zmiany w zapasach wpływają na przepływy i na wyniki przedsiębiorstwa?
Jak zmiany w należnościach wpływają na przepływy i na wyniki przedsiębiorstwa?
Jak zmiany w poziomie ryzyka wpływają na aktywa, przepływy i na wyniki przedsiębiorstwa?
INFORMACJA DODATKOWA JAKO ISTOTNY ELEMENT W ANALIZIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.
Co jest celem informacji dodatkowej i jakich uzupełniających danych dostarcza?
Znaczenie informacji na temat podstawy sporządzania sprawozdania finansowego i szczegółowych zasad rachunkowości wybranych i stosowanych w przedsiębiorstwie.
Przydatność dla określenia zdrowia finansowego przedsiębiorstwa nieujawnionych w bilansie, rachunku zysków i strat oraz sprawozdaniu z przepływów pieniężnych informacji uzupełniających.
Dzień 2: Część warsztatowa:
ANALIZA STRUKTURY WYBRANEGO SPRAWOZDANIA.
Ćwiczenie w oparciu o dane rzeczywiste.
ANALIZA WPŁYWU WYBRANYCH TRANSAKCJI I ZDARZEŃ NA POSZCZEGÓLNE ELEMENTY SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO BILANSU, RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT ORAZ RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH.
Analiza historyczna zmian, które zaszły w latach 2013, 2012, 2011, 2010.
Analiza symulacyjna – dla modelu sprawozdania: bilansu, rachunku zysków i strat oraz dla przepływów pieniężnych.
ZASADY I ROZWIĄZANIA KSIĘGOWE POD KĄTEM ICH WPŁYWU NA POSZCZEGÓLNE ELEMENTY SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH.
Ilustracja na danych rzeczywistych, jak różne zasady i rozwiązania księgowe wpływają na prezentację sprawozdań i jak brać to pod uwagę przy ocenie zdrowia ekonomiczno-finansowego przedsiębiorstwa.
INTERPRETACJA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO – CZEGO MOŻEMY SIĘ DOWIEDZIEĆ CZYTAJĄC SPRAWOZDANIE FINANSOWE.
Możliwości i ograniczenia oceny zdrowia ekonomiczno-finansowego podmiotu – ilustrowane na podstawie danych rzeczywistych.
OPRACOWANIE WSTĘPNEJ OCENY SYTUACJI FINANSOWEJ FIRMY.
Wstępna ocena na tle sektora. Ćwiczenie wykorzystuje dane rzeczywiste z wykorzystaniem autentycznych sprawozdań firm, z lat 2010, 2011, 2012, 2013.
Blok II: Analiza wskaźnikowa.
Dzień 3: Część teoretyczna:
NAJWAŻNIEJSZE WSKAŹNIKI FINANSOWE – KLASYFIKACJA, KONSTRUKCJA, INTERPRETACJA, WADY I ZALETY POSZCZEGÓLNYCH WSKAŹNIKÓW.
Podstawowe dane na temat wskaźników. Podstawowe wady każdego wskaźnika.
Dodatkowe niezbędne środki – AFN.
Wskaźnik ryzyka likwidacji - WRL.
Wskaźnik Wilcoxa – pojemność zadłużeniowa.
Statyczne wskaźniki płynności. Mity i przesądy związane ze statycznymi wskaźnikami płynności.
Wskaźniki płynności wykorzystujące dane prognostyczne.
Wskaźnik płynności lambda. Wady wskaźników płynności i jak zminimalizować szkodliwość ich wad.
Wskaźniki rentowności. ROA > kd; ROE > ke. jakie to ma praktyczne znaczenie? Wady wskaźników rentowności i jak zminimalizować szkodliwość ich wad.
Wskaźniki sprawności działania. Wady wskaźników sprawności działania i jak zminimalizować szkodliwość ich wad.
Jak konstruować własne wskaźniki.
Co to jest analiza Rosetta Stone, dlaczego warto ją stosować? Jakie są trudności w stosowaniu podejścia Rosetta Stone i dlaczego warto się z tymi trudnościami zmierzyć?
KLUCZOWE ZAŁOŻENIA DOTYCZĄCE ANALIZY WSKAŹNIKOWEJ ORAZ GŁÓWNE BŁĘDY POPEŁNIANE W ANALIZIE WSKAŹNIKOWEJ.
Nadmierna wiara w pojedynczy wskaźnik.
Zapominamy o tym, że firmy stosują makijaż J
Brak porównania z sektorem.
Brak analizy zmian w czasie.
Ignorowanie założeń podejścia Rosetta Stone w trakcie interpretacji wskaźników.
OPŁACALNOŚĆ PROJEKTU (METODA NPV, IRR) – KONSTRUKCJA WSKAŹNIKÓW ORAZ INTERPRETACJA.
Jak zbudowany jest wskaźnik wartości zaktualizowanej netto (NPV)? NPV > 0, czy to wystarczy?
Wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) i jej ograniczenia. IRR > CC, czy to wystarczy?
Krzywa IOS i jej nadwyżka nad MCC.
ŚREDNI WAŻONY KOSZT KAPITAŁU PRZEDSIĘWZIĘCIA (WACC) – KONSTRUKCJA, INTERPRETACJA ORAZ WYKORZYSTANIE W KONTEKŚCIE ANALIZY RENTOWNOŚCI PRZEDSIĘWZIĘCIA.
Jak szacować koszt kapitału własnego? Jak szacować koszt kapitału obcego? Macierz Markowitza. Relacja ryzyka do kosztu kapitału. Optymalna / docelowa struktura kapitału. Minimalizacja kosztu kapitału poprzez odpowiedni poziom zadłużenia. Kiedy poziom zadłużenia jest niezdrowy?
Rozpoznawanie elementów związanych z działaniem przedsiębiorstwa i próba określenia ich wpływu na wielkość gotówkowych przychodów ze sprzedaży (CR), na EBIT, NOPAT, na wielkość wolnych przepływów pieniężnych (FCF), na poziom ryzyka biznesowego, na poziom stopy kosztu kapitału finansującego przedsiębiorstwo oraz na wartość przedsiębiorstwa.
Dzień 4: Część warsztatowa:
ANALIZA RENTOWNOŚCI PRZEDSIĘWZIĘCIA W OPARCIU O ZASTOSOWANE WSKAŹNIKI.
Ćwiczenia oparte o dane rzeczywiste. Pogłębiona analiza w zestawieniu z oceną sektora. Ćwiczenia wykorzystują dane rzeczywiste z wykorzystaniem autentycznych sprawozdań firm, z lat 2010, 2011, 2012, 2013.
ANALIZA WPŁYWU ZMIAN ELEMENTÓW POSZCZEGÓLNYCH WSKAŹNIKÓW NA OGÓLNĄ OCENĘ RENTOWNOŚCI PRZEDSIĘWZIĘCIA.
Ćwiczenia z wykorzystaniem danych rzeczywistych. Analiza historyczna zmian, które zaszły w latach 2013, 2012, 2011, 2010.
Analiza symulacyjna – analiza wpływu zmian na modelu wskaźników opartych o model sprawozdań finansowych.
Powyższe szkolenie może być zorganizowane w Państwa firmie - zapraszam do kontaktu. Grzegorz Michalski tel. 503452860
Szkolenie z zakresu kapitału pracującego NWC w przedsiębiorstwie produkcyjnym (produkcja jednostkowa, projektowa), które ma na celu przybliżenie podstawowych i głównych pojęć oraz problemów. [ https://eunicacon.wordpress.com/finanse-dla-niefinansistow-szkolenie/szkolenie-z-zakresu-kapitalu-pracujacego-nwc-w-przedsiebiorstwie-produkcyjnym/ ]
Celem szkolenia jest zaprezentowanie podstaw problematyki zarządzania kapitałem pracującym w sposób przystępny dla osób, które na co dzień zajmują się innymi zagadnieniami niż controlling finansowy, planowanie finansowe, kontroling, rachunkowość i finanse.
Szkolenie adresowane przede wszystkim dla pracowników zaangażowanych w proces sprzedaży, projektowania, konstruowania, zaopatrzenia, oraz dla niefinansowej kadry kierowniczej.
Propozycja programu zawiera teorię z zakresu podstawowych pojęć, między innymi:
– elementów kapitału pracującego,
– wpływu zmian kapitału pracującego na generowanie gotówki,
– różnicy między zyskiem a generowaniem gotówki,
– sprzedaży a wpływów ze sprzedaży,
– kosztów a wydatków.
Dodatkowo wersja szkolenia przeznaczona dla kadry managerskiej, uwzględnia również podstawowe zagadnienia rachunku wyników, bilansu i sprawozdania z przepływów finansowych.
Zagadnienia szkolenia prezentowane są na dużej ilości praktycznych przykładów z tematyki zarządzania kapitałem pracującym w korporacji produkcyjnej.
Zarządzanie kapitałem pracującym zawiera w sobie zbiór fundamentalnych narzędzi umożliwiających oszacowanie wpływu działań biznesowych w zakresie kształtowania aktywów płynnych na wartość przedsiębiorstwa. Proponuję szkolenie, dzięki któremu Szkolony będzie umiał zarządzać elementami aktywów płynnych takich jak środki pieniężne, należności i zapasy w sposób kreujący wartość przedsiębiorstwa (bogactwo właściciela). W trakcie tego szkolenia wszystkie przykłady i analizowane przypadki opierają się na danych bliskich rzeczywistości. Uczestnicy będą wdrażać i pogłębiać umiejętności:
§ zarządzania środkami pieniężnymi, doboru właściwego modelu zarządzania gotówką w zależności od sytuacji (4 modele zarządzania gotówką – każdy na inną okazję) w przedsiębiorstwie produkcyjnym,
§ oceniania przyszłych potrzeb gotówkowych i dodatkowych niezbędnych środków z wykorzystaniem budżetu środków pieniężnych w przedsiębiorstwie produkcyjnym,
§ szacowania wolnych przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie produkcyjnym,
§ brania pod uwagę w decyzjach ryzyka i niepewności w decyzjach związanych z doborem strategii zarządzania kapitałem pracującym w przedsiębiorstwie produkcyjnym,
§ doboru strategii inwestowania w kapitał pracujący w przedsiębiorstwie produkcyjnym w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa,
§ doboru najodpowiedniejszej strategii finansowania kapitału pracującego w przedsiębiorstwie produkcyjnym w zależności od charakterystyk biznesu,
§ odpowiedniej wyceny decyzji w zakresie polityki kredytu kupieckiego i zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie produkcyjnym – metoda pośrednia i bezpośrednia (uproszczona i przyrostowa),
§ najlepszego z punktu widzenia interesów przedsiębiorstwa produkcyjnego zarządzania zapasami materiałów i surowców do produkcji, zapasów produkcji w toku, zapasów wyrobów gotowych, z uwzględnieniem metody ABC, modeli EOQ i VBEOQ, modeli POQ i VBPOQ,
Szkolenie w praktyczny i skuteczny sposób rozwija umiejętności analitycznego myślenia, łącząc je z holistycznym spojrzeniem na przedsiębiorstwo produkcyjne z perspektywy jego wartości oraz z uwzględnieniem etapu rozwoju branży i wpływu czynników spoza przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Szkolenie zalecam przede wszystkim osobom, które są zainteresowane zrozumieniem mechanizmów związanych z nowoczesnym zarządzaniem kapitałem pracującym zachodzących w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Zapraszam pracowników z wszystkich działów przedsiębiorstw produkcyjnych.
PROGRAM SZKOLENIA – wersja dla 4 grup
1. Cel i potrzeba zarządzania kapitałem pracującym w przedsiębiorstwie produkcyjnym
Cel zarządzania finansami przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Cykl operacyjny w przedsiębiorstwie produkcyjnym, wpływ elementów cyklu operacyjnego w przedsiębiorstwie produkcyjnym na wielkość zapotrzebowania na kapitał pracujący.
Przejście cykl zapasów -> poziom kapitału pracującego zamrożonego w zapasach przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Przejście cykl należności -> poziom kapitału pracującego zamrożonego w należnościach zapasów.
Wpływ ryzyka operacyjnego na wielkość buforu środków pieniężnych i wielkości kapitału pracującego zamrożonego w operacyjnych środkach pieniężnych.
Wpływ wielkości środków zamrożonych w kapitale pracującym na generowanie gotówki i na wartość przedsiębiorstwa.
Ćwiczenia: Rozpoznawanie elementów związanych z zarządzaniem kapitałem pracującym i próba określenia ich wpływu na wielkość gotówkowych przychodów ze sprzedaży (CR), na EBIT, NOPAT, na wielkość wolnych przepływów pieniężnych (FCF), na poziom ryzyka biznesowego, na poziom stopy kosztu kapitału finansującego przedsiębiorstwo oraz na wartość przedsiębiorstwa.
2. Podstawowe definicje i pojęcia odnoszące się do zarządzania kapitałem pracującym.
Definicje kapitału pracującego, płynności finansowej (płynność krótkoterminowa, płynność długoterminowa, płynność aktywów, płynność rynku, płynność finansowa przedsiębiorstwa). Relacje między znaczeniami płynności. Płynność jako różnica między kapitałem pracującym a zapotrzebowaniem na kapitał pracujący.
Ćwiczenie: rozpoznawanie wśród praktycznych sytuacji, o „którą" płynność chodzi.
3. Kapitał pracujący netto i zapotrzebowanie na kapitał pracujący netto
Zapotrzebowanie na kapitał pracujący (obrotowy) netto (Net Working Capital, dalej: NWC) w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Poziom NWC. Cykl konwersji gotówki (cykl konwersji środków pieniężnych). Określanie strategii zarządzania NWC.
Ćwiczenie: Rozpoznawanie składników związanych z zarządzaniem NWC i wycena ich wpływu na wielkość gotówkowych wolnych przepływów pieniężnych (FCF), na poziom ryzyka biznesowego, na poziom stopy kosztu kapitału finansującego przedsiębiorstwo oraz na wartość przedsiębiorstwa.
4. Zarządzanie zapasami w przedsiębiorstwie produkcyjnym
Potrzeba utrzymywania zapasów w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Zapasy materiałów i surowców, zapasy produkcji w toku, zapasy wyrobów gotowych. Okres konwersji zapasów. Rotacja zapasów.
Metoda ABC w doborze podejścia do zarządzania zapasami. Model ekonomicznej partii dostawy (EOQ), model ukierunkowanej na wartość przedsiębiorstwa ekonomicznej wartości dostawy (VBEOQ), model produkcyjnej partii dostawy (POQ), model ukierunkowanej na wzrost wartości przedsiębiorstwa produkcyjnej partii dostawy (VBEOQ).
Koszty utrzymywania i zamawiania zapasów i ich wpływ na wolne przepływy pieniężne, na ryzyko przedsiębiorstwa, koszt kapitału i na wartość przedsiębiorstwa. Minimalny zapas – wyznaczanie minimalnego zapasu bezpieczeństwa.
Ćwiczenie: Dobieranie sposobów zarządzania zapasami optymalizującego i wpływ na wielkość gotówkowych wolnych przepływów pieniężnych (FCF), na poziom ryzyka biznesowego, na poziom stopy kosztu kapitału finansującego przedsiębiorstwo oraz na wartość przedsiębiorstwa produkcyjnego.
5. Zarządzanie kredytem kupieckim (zarządzanie należnościami) w przedsiębiorstwie produkcyjnym
Ocena należności przedsiębiorstwa produkcyjnego. Metody optymalizowania okresu spływu należności.
Prognozowanie należności. Polityka opustów cenowych w przedsiębiorstwie. Faktoring należności. Strategie przedsiębiorstwa produkcyjnego wobec odbiorców w zakresie udzielania kredytu kupieckiego. Metody analizy ryzyka kredytowego. Metoda punktowa. Metoda standardu kredytowego. Instrumenty polityki kredytowej i ich optymalizacja.
Ćwiczenie: Dobór odpowiedniej wielkości parametrów kredytu kupieckiego i optymalizowanie inwestycji w należności z uwzględnieniem ich wpływu na wielkość gotówkowych wolnych przepływów pieniężnych (FCF), na poziom ryzyka biznesowego, na poziom stopy kosztu kapitału finansującego przedsiębiorstwo oraz na wartość przedsiębiorstwa produkcyjnego.
6. Zarządzanie środkami pieniężnymi przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Motywy utrzymywania środków pieniężnych w przedsiębiorstwie produkcyjnym.
Modele zarządzania środkami pieniężnymi, min.: model Baumola (Baumola-Alaisa-Tobina – BAT), model Beranka, model Millera-Orra, model Stone'a).
Budżet środków pieniężnych (preliminarz gotówki).
Ćwiczenie: Wybór odpowiedniego modelu zarządzania środkami pieniężnymi w zależności od charakteru przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie i optymalizowanie inwestycji w środki pieniężne z uwzględnieniem ich wpływu na wielkość gotówkowych wolnych przepływów pieniężnych (FCF), na poziom ryzyka biznesowego, na poziom stopy kosztu kapitału finansującego przedsiębiorstwo oraz na wartość przedsiębiorstwa produkcyjnego.
PROGRAM szkolenia można dopasować i przeprowadzić w postaci wydarzenia pięciodniowego, trzydniowego, dwudniowego lub jednodniowego.
Zalecane godziny szkolenia od godz. 10.00 do 16.00, 6 godzin dziennie, jednak w zależności od oczekiwań Zamawiającego może to być zarówno mniej (na przykład 5 godzin lub 4 godziny na dzień) jak i więcej (na przykład 9 godzin na dzień). Moje doświadczenie wskazuje, że najefektywniejsze z punktu widzenia szkolonych są 4 – 6 godzinne szkolenia (w wymiarze dziennym).
Proponuję 12 godzin intensywnych, osadzonych w praktyce i mocno warsztatowych zajęć.
Zapraszam do współpracy w zakresie szkoleń z zakresu finansów przedsiębiorstwa. W przypadku zainteresowania, zapraszam do kontaktu: tel. 503452860
http://michalskig.com/referencje/
wcześniejsze referencje do sierpnia 2014 sa pod linkiem:
plik PDF z referencjami: stan na 20 sierpnia 2014 (wielkość pliku ok. 100 MB)
referencje po sierpniu 2014 ale przed marcem 2015:
Refere09-2014-03-2015-michalskig.pdf
… elastyczne wsparcie w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa
Szanowni Państwo, opisana poniżej propozycja współpracy z Państwa przedsiębiorstwem, wynika z faktu, że wiele przedsiębiorstw potrzebuje w swoich decyzjach wsparcia eksperta z zarządzania finansami, jednak nie ma uzasadnienia ekonomicznego aby tworzyć więcej niż kilka takich stanowisk na stałe, gdyż to wiązałoby się ze sztywnym ponoszeniem wysokich kosztów utrzymywania szerokiej grupy specjalistów na całych etatach. Możliwa współpraca może polegać na tym, że jako ekspert z zarządzania finansami mogę być przez Państwa zaproszony do podniesienia kompetencji posiadanego przez Państwa zespołu lub teżkrótkookresowo zaproszony do wsparcia w zarządzaniu obecnie posiadanego zespołu.
Kontakt: tel. 503452860; grzegorzmichalski [w domenie] gmail.com
Referencje: http://michalskig.com/referencje
strona www: https://eunicacon.wordpress.com/doradztwoiszkolenia/
Zasady współpracy zależą od Państwa wyboru.
Cała współpraca oparta jest na zasadach poufności i dyskrecji.
Proponuję warsztaty doradcze – szkolenia JEDNOOSOBOWE:
PRZYKŁAD: Wybrany temat jest realizowany jako dopasowane do potrzeb jednego i jedynego uczestnika szkolenia – z zakresu finansów. Z tej formy mogą skorzystać na przykład zarządzający lub pragnący wykorzystać w czasie szkolenia – warsztatu doradczego wrażliwe dane ze swojego własnego obszaru. Efektywny czas – wykorzystywany również w czasie przerwy na lunch :-). Jako ekspert jestem do indywidualnej dyspozycji szkolonego. Jako trener – co oczywiste – przyjeżdżam na najwygodniejsze dla szkolonego miejsce, szkolony nie traci czasu na podróże. To działa – uczestnicy po zakończeniu szkolenia uważają tę formę za najlepszą i najbardziej dopasowaną i czasem może się po zsumowaniu kosztów i korzyści okazać najtańsza.
Przewagi nad szkoleniem otwartym są takie, że szkolenie otwarte jest realizowane wraz z uczestnikami z innych firm. Osoby takie mają inne oczekiwania, inne umiejętności, dla jednych program standardowy szkolenia otwartego jest za łatwy, dla innych w sam raz, jedni chcieliby więcej excela, inni excela nie cierpią i wolą inną formę, jedni chcą przekazywania wiedzy w trakcie gry, inni nie akceptują gry jako formy szkolenia. Wszystkie te niedogodności szkolenia otwartego nie występują w trakcie szkolenia zamkniętego jednoosobowego. Dzięki temu szkolenie to jest bardziej efektywne.
Cena szkolenia zamkniętego jednoosobowego jest wyższa, od szkolenia otwartego, gdyż konieczne jest pokrycie dziennej stawki trenera z budżetu na szkolenie jednej osoby. Dobrej jakości nieprzeludnione szkolenie otwarte z finansów przedsiębiorstw to cena około 3000 zł za dwudniowe szkolenie. Do tej kwoty należy dodać 2 noclegi w hotelu, dojazd do miasta w którym to szkolenie otwarte się odbywa. Oczywiście, można znaleźć szkolenie otwarte tańsze niż 3000 zł za dzień. Zawsze można zrobić coś trochę gorzej i trochę taniej. Jednak wówczas przestaje to mieć sens i im bardziej cena odbiega od ceny standardowej tym więcej kompromisów. Zatrudnia się słabiej przygotowanego i bardziej przemęczonego trenera, oszczędza się na wszystkim na czym nie powinno się oszczędzać i w wirze oszczędności zapomina się o tym, że jeśli na szkoleniu pracownik nauczy się o 1% (o jedną setną) zoptymalizować koszty, to na każdy 1000000 (jeden milion) kosztów przedsiębiorstwa jest to 10000 (dziesięć tysięcy) efektów szkolenia. A nie raz w trakcie szkolenia jako trener słyszałem wyznanie szkolonego: „ja przez te wszystkie lata wszystko robiłem źle!". Najczęściej nie wszystko bywa źle. Często szkolony wie wiele, i potrzebuje jedynie skonsultować swoje obserwacje z życzliwym fachowcem, potrzebuje sprawdzenia, czy podstawy które ma dla jego decyzji są bezdyskusyjne. To jest bardzo często więcej warte niż bezpośrednia redukcja kosztów. Świadoma pewność poprawności własnych decyzji, pozbawia niebezpiecznej chwiejności, i chroni firmę przed negatywnymi konsekwencjami takiej chwiejności.
W przypadku szkolenia zamkniętego jednoosobowego szkolony nie traci czasu na dojazd, noclegi, wszystko dzieje się albo w siedzibie firmy szkolonego albo niedaleko tej siedziby.
Prowadzę szkolenia bardzo mocno elastyczne – wewnątrz Twojej firmy. Takie szkolenie może być również wyjazdowe.
PRZYKŁAD: Na wyspę na Morzu Egejskim wylatuje samolot z uczestnikami szkolenia. Temat szkolenia: Nastawione na wzrost wartości przedsiębiorstwa zarządzanie płynnością finansową w przedsiębiorstwie. Szkolenie trwa 5 dni i ten czas jest przeznaczony na warsztaty i konsultacje. Praca w dwóch podgrupach – bardziej zaawansowanej i mniej zaawansowanej. Praca w mocno klimatyzowanej sali trwa dla pierwszej grupy od 8.00 do 11.10 (cztery godziny szkoleniowe z krótka 10 minutowa przerwa) a dla drugiej grupy od 11.30 do 14.40 (cztery godziny szkoleniowe z krótka 10 minutowa przerwa). Przy pięciu dniach jest to 20 godzin na realizowanie programu dla każdej z grup. Po godzinach szkolenia, poza sala szkoleniowa – przy kawie, przy basenie, w dowolnie ustalonym i zacienionym miejscu, jest czas na doradztwo indywidualne lub w mniejszych grupach. Jako ekspert prowadziłem takie szkolenia, nawet trzęsienie ziemi i pożar nie ostudziły chęci szkolonych do przyswajania wiedzy, a brak możliwości „natychmiastowego wezwania do firmy" co czasem destabilizuje przyswajanie wiedzy w czasie szkolenia, był dodatkowym atutem zwiększonej przyswajalności zagadnień omawianych na szkoleniu. Zachęcam. Zapraszam do kontaktu wszystkich zainteresowanych: tel. 503452860 lub tel. 791214963
Prowadzę także szkolenia zamknięte – dopasowane do indywidualnych potrzeb Klienta zainteresowanego szkoleniem.
PRZYKŁAD: Zainteresowane szkoleniem dla 3 pracowników z oceny opłacalności i ryzyka projektów inwestycyjnych przedsiębiorstwo, bezpośrednio ze mną ustala czas i miejsce oraz zakres szkolenia, podpisujemy umowę – zlecenie, odbywa się szkolenie w miejscu i czasie ustalonym między mną jako trenerem (szkolącym) a przedsiębiorcą – Klientem zainteresowanym przeszkoleniem swoich pracowników. Zaletą jest pełna elastyczność i dopasowanie do potrzeb przedsiębiorstwa. Przed szkoleniem proszę o wypełnienie ankietyprzedszkoleniowej, która ułatwia lepsze dopasowanie do potrzeb szkolonych
https://eunicacon.wordpress.com/szkolenia
Zapraszam do rozważenia naszej propozycji oraz do kontaktu:
tel. 503452860 | tel. 791214963 | Grzegorz.Michalski@gmail.com |
Jako ekspert mogę również być częścią zespołu zarządzającego Państwa przedsiębiorstwem, odwiedzając przedsiębiorstwo (częściej lub rzadziej – w miarę rzeczywistych potrzeb), i w zgodzie z ustaleniami i faktycznymi potrzebami, wspomagać zarządzanie Państwa przedsiębiorstwem.
Może to się odbywać na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę.
Poza doradztwem również zachęcam do skorzystania z propozycji szkoleń z zakresu finansów przedsiębiorstw:
https://eunicacon.wordpress.com/szkolenia
Zapraszam do rozważenia niniejszej propozycji oraz do kontaktu:
Grzegorz Michalski
tel. 503452860;
email:
grzegorz.michalski [w domenie] gmail.com
Zapraszam do współpracy w zakresie szkoleń z zakresu finansów przedsiębiorstwa. W przypadku zainteresowania, zapraszam do kontaktu: tel. 503452860 lub 791214963
Organizowane szkolenia są elastyczne i dopasowane do Państwa potrzeb.
Jestem od kilkunastu lat związany z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Jestem specjalistą z zakresu Finansów Przedsiębiorstw pracującym w Instytucie Ekonomii, gdzie wykładam finanse przedsiębiorstw oraz zarządzanie płynnością finansową. Jestem rozpoznawalnym autorem wielu naukowych i praktycznych publikacji. W realizowaniu swojej pasji życiowej koncentruję się wokół finansów przedsiębiorstw oraz zarządzania płynnością finansową. Z zaangażowaniem realizuję różne projekty w obszarze finansów przedsiębiorstw i płynności finansowej. Jestem współredaktorem i członkiem rad naukowych specjalistycznych branżowych czasopism z zakresu płynności finansowej i zarządzania finansami nadających ton przyszłemu kierunkowi rozwoju praktyki zarządzania płynnością finansową i finansami. Praca z pionierskimi ideami w obszarze finansów ułatwia mi prowadzenie działalności eksperckiej i doradczej w obszarze zarządzania płynnością finansową i finansami przedsiębiorstw. Jako trener przede wszystkim ukierunkowuję uczestników na sposób rozumienia głównych idei związanych z tematem szkolenia łącząc je z prostotą i jasnością wykładu i jak najwyższy poziom merytoryczny.
Specjalizacje trenerskie:
• Finanse przedsiębiorstw
• Analiza finansowa
• Płynność finansowa
• Ocena opłacalności projektów inwestycyjnych
Wykształcenie: + doktor habilitowany nauk ekonomicznych (Technical University of Kosice – 2014) w dyscyplinie finansów, bankowości i inwestowania + doktor nauk ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – 2002) + magister, kierunek: Finanse i Bankowość Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – 1998)
Doświadczenie zawodowe:
Jestem trenerem z obszaru finansów przedsiębiorstw, zarówno na poziomie początkującym jak i specjalistycznym. Autorem ukierunkowanych na praktyczną użyteczność książek z zakresu finansów firm, zarządzania płynnością i analizy finansowej:
Zarządzanie płynnością finansową
Płynność finansowa w małych i średnich przedsiębiorstwach, WN PWN, Warszawa 2005, ISBN 83-01-14346-0,
Wartość płynności w bieżącym zarządzaniu finansami, CeDeWu, Warszawa 2004, ISBN 83-87885-53-3
Strategiczne zarządzanie płynnością finansową, CeDeWu, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7556-167-8
Krótkoterminowe zarządzanie kapitałem (wraz z W. Plutą), CHBeck, Warszawa 2004, ISBN 83-7387-406-2,
Finanse przedsiębiorstw
Leksykon zarządzania finansami, CHBeck, Warszawa 2004, ISBN 83-7387-276-0
Strategie finansowe przedsiębiorstw, oddk, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7426-567-6
Wprowadzenie do zarządzania finansami przedsiębiorstwa, CHBeck, Warszawa 2010, ISBN 978-83-255-1509-6
Tajniki finansowego sukcesu dla mikrofirm (wraz z K. Prędkiewicz), CHBeck, Warszawa 2007, ISBN 978-83-7483-885-6, pozycja nominowana do nagrody Złote Skrzydła Gazety Prawnej
Analiza sprawozdań finansowych
Ocena kontrahenta na podstawie sprawozdań finansowych, oddk, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7426-509-6.
Pliki do ściągnięcia:
michalskig-CV-PL-[2015KWIECIEN]
<< Strona główna